"Sevgi ve şefkat ortamında yaşayan ve çevrelerinde taklit edebilecekleri gerçekten iyi örnekler bulunan çocuklar, kendileri için uygun bir cevher içinde yaşıyorlar demektir."

R. Steiner

Biz Kimiz?

Kiraz Ağacı Anaokulu, 

  • çocukların bedensel, ruhsal, zihinsel yaratıcı yeteneklerini geliştirebilecek biçimde bağımsız yetişmeleri gerektiği görüşünde olan, 

  • yaşamın ilk yedi yılının önemini kavrayan,

  • doğayla uyumlu  bir eğitimden yana olan

anne-babalar ve eğitmenlerin bir araya gelerek kurduğu bir anaokuludur. 


2015 yılında birkaç velinin Eskişehir Eğitim Araştırmaları Derneği kurarak başlattıkları proje, 2017 yılında Kiraz Ağacı Eğitim Kooperatifine dönüşerek kurumsal bir yapıya kavuştu. Waldorf eğitim sisteminin uygulandığı Kiraz Ağacı Anaokulu, Eskişehir'in ilk ve tek, Türkiye'nin 4. Waldorf anaokulu olarak faaliyete başladı. Kiraz Ağacı Anaokulu kar amacı gütmeyen, masraf paylaşımına yönelik bir yapıya sahiptir, velilerin kooperatife üye olma zorunluluğu yoktur. 

Neden mi Waldorf?

Waldorf yaklaşımı eğitimi bir sanata dönüştürmeyi amaç edinen bütüncül bir yaklaşımdır. Çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açılardan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesini amaçlar.
Çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye ayrıca önem verilir. Çocukların sanat, müzik, hareket ile öğrendikleri; keşfederek, deneyimleyerek yaşantılarını zenginleştirdikleri düşünülür. Birbirleriyle rekabet etmektense birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmeleri teşvik edilir.
Steiner’a göre her çocuğun bir potansiyeli vardır ve bu potansiyel uygun koşullar sağlandığında ortaya çıkar. Bunun için acele ettirmeye gerek yoktur. Steiner bunu bahçıvanın bir çiçeğin açmasını beklemesine benzetir. Bir başka deyişle öğrenmenin tohumları eğer verimli topraklara ekilirse zengin bir hasat dönemi sürpriz olmayacaktır. Waldorf yaklaşımı; çocuğun sağlam bir öğrenme sevgisi oluşturmasının gelecekte ihtiyacı olan akademik becerileri geliştirebilmesinin bir ön koşulu sayar.
Eskişehir Oyun Evi bağımsız ve aile & öğretmen yönetimi altında bir okuldur. Modern bir Waldorf Okulu olarak biz, doğal dünyaya ve topluma saygılı bir bakış açısı içinde yaratıcı, hayal gücü yüksek ve bağımsız düşünme gelişimini besleyen bir müfredat vurguluyoruz.

Eğitmenlerimiz

Etkinlikler

Islak Üzerine Islak Resim

Mevsim renklerinde sıvı 2 renkle ıslak kağıt üzerine resim çalışması yaparken öğretmenleri onlara lir çalar ve resmin akışkanlığının ruha akışkanlık kattığı bir büyülü atmosfer yaşanır.

Esra Kiraz

Öğretmen

Nazlı Agiç

Öğretmen

Ayşe Akça Saklavcı

Eğitim Koordinatörü

Beslenme

Yuvamızda beslenme doğal ve vejetaryen. Her gün günlük olarak tencere yemeklerini yuvada isteyen çocuklarla birlikte yapıyoruz. Paketli ürün ve şeker kullanmıyoruz. Yumurtamız bahcecilik atolyesine gelen çiftçimizin kendi tavuklarından.
Yoğurdumuzu köyden gelen çiğ sütten mayalıyoruz. Zeytinyağı  ve zeytininiz egeden, taş değirmen bulgurumuz ve salçamız mersinden geliyor. Balımızı pekmezimizi  Datçadan; günkurusu ve kayısımızı Malatya’dan alıyoruz. Ekşi mayalı ekmeği yuvada çocuklarımızla birlikte yapıyoruz.
Mevsimsel döngüye dikkat ediyor, mevsime göre meyve ve sebze tüketiyoruz.

Zeynep Akın – Elif Begüm’ün (3,5) annesi

"Görüşmeye ilk gittiğimizde kızımız burayı çok sevmişti. Kirazağacı’nın İnsanı ve doğayı sevmeyi, paylaşmayı, anlaşmayı, özgüven ve daha birçok şeyi bu kadar doğal biçimde kazandırabileceğine tanık olduk. Her gün burada kızımın ne kadar mutlu ve keyifli olduğunu gördükçe iyi ki yolumuz Kiraz Ağacı ile kesişmiş diyoruz."

İletişim Kuralım

Orhangazi Mahallesi Yeşilyurt Sk. No: 9  Odunpazarı/Eskişehir

     0 507 233 24 90   

kirazagaciegitim@gmail.com

©2018 by S.S. Kiraz Ağacı Eğitim Kooperatifi

Orhangazi Mahallesi, Yeşilyurt Sk. No:9   Odunpazarı/Eskişehir

0 507 233 24 90

 kirazagaciegitim@gmail.com

s1